Yeni Foça Tarihi Eserleri Listesi

0
269

Yeni Foça son zamanlarda oldukça ilgi gören ve birçok kişinin konaklamaktan ve tatil yapmaktan keyif aldığı bir yerdir. Farklı bir tatil isteyenler gittiği yerin doğal ve tarihi güzelliklerini görmek isteyenler için en ideal tatil yerlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Tarihe sahne olmuş olan Foça, birçok kişinin aklında yer edinmiştir. Eski ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılmaktadır. Yeni Foça, tarihi eserlerin çok fazla olduğu geçmiş dönemin izlerini çok fazla yansıtan ve bu özelliği ile de özel bir yeri olan tatil bölgesidir diyebiliriz. Geçmiş dönemden kalan birçok eser ve yapıyı restore ederek günümüze uygun duruma getirmiş ve farklı bir mimarı tarz ile gelen ziyaretçilere sunmuştur. Buraya geldiğinizde geçmişiniz hakkında çok fazla bilgi edinecek ve son derece eğlenceli bir tatil yapacaksınız.

Tarihi Yapılan İlçe Hakkında Bilgi Veriyor

Yeni Foça denince akla tarihi yapılardan ilk olarak Antik tiyatro gelmektedir. Yapısı ve büyüklüğü ile dikkat çeken tiyatronun önemli bir özelliği de vardır. O da şudur ki Anadolu’nun ilk antik tiyatrosudur. Buraya gelen herkesin dikkatini çekmekte ve her yıl birçok kişiye görücüye çıkmaktadır. Bunun yanında ilçedeki surlar da eminiz ki dikkatinizi çekecek. Bunlar o dönemlerde korunma amaçlı olarak yapılmış ve günümüzde de varlığını devam ettirmektedir. Birçok anıt mezar yine burada göreceğiniz tarihi yapılardandır. Yeni Foça’da çok fazla müze vardır. Buraları gezerek büyük küçük birçok tarihi kalıntıya rastlayacak ve geçmiş hakkında burada yaşanılan yaşantı hakkında çok detaylı bilgiler edineceksiniz. Görmüş olduğunuz her yapı aslında geçmişte burada yaşayan uygarlıkların nasıl bir hayat tarzı olduğu ya da ilçenin o dönemde nasıl bir yer olduğu gibi birçok konu hakkında sizlere bilgi verecektir.

Yeni Foça Tarihin Adresi

Yel değirmenlerinden de bahsetmek isteriz. Burası ilçenin tepe noktasında olduğundan dikkatinizi çekmemesi mümkün değildir. Değirmenlerde geçmiş dönemde burada yaşayan kişiler un öğüterek besin ihtiyaçlarını karşılamaktaydı. Şimdilerde ise gelen ziyaretçilere açılarak o zamanki yaşantının ne kadar zor olduğu gösteriliyor. Bu değirmenlerden birinin içine gelen ziyaretçilerin isteği üzerine merdiven yapılmakta ve bu merdivenden Yeni Foça’nın muhteşem manzarasının görülmesi sağlanmaktadır. Sizleri de en kısa zamanda Foça tatiline bekleriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here