Tarihi Yerlerde Foça Su Kemeri

0
355

Foça, tarihi alanlarının çok fazla olduğu bir yer olması sebebiyle birçok kişi tarafında her yıl ziyaret edilmektedir. Buraya geldiğinizde gezip görmeniz gereken birçok yer olacağından emin olabilirsiniz. Foça, sadece tarihi ile değil tabi ki turizmi ile de ön planda olan bir ilçedir. Geçmişe ev sahipliği yapmış olmasının birçok avantajı vardır. Birçok uygarlık burada yaşamış ve çok farklı kalıntılar bırakmışlardır. Bunlar da insanlara o günkü yaşama dair bilgiler vermektedir. Foça’da bulunan su kemeri de buradaki geçmiş dönemlerden kalan tarihi eserlerden biridir. Burada yaşayan insanlar içme suyu ihtiyaçlarını buradan karşılamaktaydı. Günümüze kadar gelen bu eser hala günümüzde aslını korumaktadır. Tabi ki yılların vermiş olduğu yıpranma nedeniyle biraz tahrip olmuş durumdadır.

Su Kemerinin Tarihi Hakkında Bilgi

Foça’da geçmişten gelen tarihi eserlerin birçoğu restore edilmiş bir şekilde günümüze kadar korunmuştur. Foça denince akla birçok tarihi eserin olduğu ama aynı zamanda doğal güzelliklerin de çok olduğu her yıl birçok insanın tatil amacı ile geldiği yer akıllara gelmektedir. Foça, gelen her ziyaretçisini yerli olsun yabancı olsun memnun etme çabasındadır. Bu memnuniyeti de sağlamak için gerek otel çalışanları gerekse buranın tarihini insanlara anlatan tercümanlarımız oldukça dikkatli bir şekilde çalışmaktadır. Foça su kemeri gösterişli yapısı ile dikkat çekmektedir. Eski yapısı tabi ki çok fazla kalmamıştır fakat korunaklı bir şekilde bugün gelen birçok kişinin dikkatini çekmeye devam etmektedir. Siz de yolunuz Foça’ya düştüğünde buradaki yapıtların geçmişte ne amaçla kullanıldığını öğrenecek ve eski yaşantıları bugün ile kıyaslama yapabilirsiniz.

Tarihi Öğrenmeniz İçin Foça İyi Bir Fırsat

Yurt dışından gelen turistlerin tarihimizi öğrenmeleri açısından da Foça ülkemizin nadide yerlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Tarihi bakımından ülkemizin geçmişi oldukça geniştir. Buna meraklı kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Siz de geçmişiniz ve buradaki yaşantılar hakkında bilgi toplamak istiyorsanız Foça sizin için en ideal yerlerden biridir. Çünkü konumu nedeniyle çok fazla göç almış ve çok fazla uygarlığın burada yaşamını sürdürmesini sağlamıştır. Bu yaşantılardan günümüze kalan eserlerden biri olarak Foça su kemeri de dikkat çekmektedir. Yolunuz Foça’ya düştüğünde su kemerini görmeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here