Tarihi Yapısını Hiç Kaybetmeyecek Olan Kent: Yeni Foça

0
293

Foça, geçmiş dönemlere ev sahipliği yapmış bir ilçe olarak her yıl binlerce kişinin ziyaretine tanık olmaktadır. Foça, eski ve yeni olarak ikiye ayrılmış ve ikisi de birbirinden farklı dokulardadır. Buraya gelen kişiler iki yeri de görmekte ve geçmiş yaşantının nasıl olduğu hakkında bilgi edinmektedir. Yeni Foça, tarihi yapısını hiçbir zaman kaybetmemiştir. Birçok müzenin olduğu yeni Foça’da müzeleri gezdiğiniz zaman yapılan kazılardan çıkarılan birçok yapıt müzelerde sergilenmektedir. Günümüzde hala kazılar yapılmakta ve hala yeni kalıntılar ortaya çıkarılmaktadır. Antik çağlardan bu güne kalan birçok eser olmakla birlikte bu yazımızda sizlere bazılarından bahsetmek istiyoruz.

Yeni Foça’nın Tarihi

Antik tiyatro, Yeni Foça’ya gelen birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Burada yenileme çalışmaları yapılmasına rağmen insanlar yine de ziyaret etmektedir. Anadolu’nun ilk antik tiyatrosu olma özelliğini taşıyan bu yer Foça’ya önemli bir özellik kazandırmıştır. Bunun yanı sıra birçok bina ya da surlar da tarih açısından önemli yerlerdir. Surlar burada geçmiş dönemde savaşların kavgaların olduğunu ve bunlardan korunmak adına yapıldığını bizlere gösteriyor. Foça’ya gelmek istediğinizde burada sizleri tarihi su kemeri karşılayacaktır. İnsanlar o dönemlerde içme sularını buradan karşılamaktaydı. Yaşamın olduğu yere uzak olması da insanların su taşımak için ne kadar zorluk çektiklerinin ve yaşam şartlarının nasıl olduğu hakkında da bizlere bilgi vermektedir. Tarihi yapı, Yeni Foça’da korunmaktadır. Yıllar öncesinden günümüze gelen eserler koruma altına alınmıştır.

Tarihi Alanlar Koruma Altında

Foça, koruma altına alınmış bir ilçedir. Buradan da zaten tarihi eserlerinin ne kadar fazla olduğunu ve ne kadar önemli olduğunu da anlamak mümkündür. Tatil için geldiğinizde hem en şık ve rahat şekilde tatilinizi yapacak hem de tarihi yapısı ile birçok gezilecek yer sizlere sunacaktır. Yeni Foça’nın her yıl ziyaretçi sayısı artmaktadır. Sadece ülkemizden değil yurt dışından da tarihimizi öğrenmek isteyen birçok kişi burayı ziyaret etmektedir. Ülkemiz coğrafi konumu nedeni ile çok özel bir yerde olduğu için birçok göçe sahne olmuştur. Bu da farklı kültürlerin burada birleşmesini ve günümüzde bile hala kalıntıların ortaya çımasına neden olarak tarihimiz hakkında bilgi vermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here