Tarihi Çağlardan Günümüze Gelen Foça Eserleri

0
294

Foça, antik dönemde birçok insanın yaşadığı bir yer olduğu için geçmişten günümüze gelen birçok tarihi eseri de içinde barındırmakta olan bir ilçedir. Buraya gelen yerli yabancı birçok insanın bu yapılar dikkatini çekmekte ve hakkında bilgi edinmek istemektedirler. Bunun için de burada bulunan tercümanlarımız her yapının ne anlama geldiğini geçmiş dönemde burada nasıl bir hayatın olduğu konusunda insanları bilgilendirerek tarihimizi daha yakından öğrenmelerini sağlamaktadır. Foça’ya geldiğinizde tarihi birçok yapı göreceksiniz. Bunlardan bazıları hakkında bilgi vermemiz gerekirse öncelikle ilçenin tepe noktasında bulunan ve eminiz ki dikkatinizi çekecek olan yer yel değirmenleridir. Burada geçmiş dönemde insanlar öğütme yaparak besin ihtiyaçlarını karşılıyordu.

Tarihi Kalıntılar Günümüze Kadar Korunmuştur

Günümüzde restore çalışmaları yapılıyor olsa da insanların ilgisi yine büyüktür ve bu çalışmalar sırasında bile gidip görmektedirler. Değirmenlerden birinin içine merdiven yapılarak hem ziyaretçilerin değirmenin içini görebilmeleri sağlanacak hem de tepeden Foça’ya bakmalarına olanak sunulacaktır. Bunun dışında geçmişten günümüze gelen tarihi yapılardan biri de Kybele Adak Nişleridir. Kayalarla oyulmuş olan bu nişler yel değirmenlerine de işlenmiştir. İlçenin tepe noktasından da görünebilecek büyüklüktedir. Athena Tapınağı da yine Foça’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir tarihi eserdir. İyon dünyasının en eski tapınağı olma özelliğine sahiptir. 1993 yılında yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkmıştır. Burada yapılan kazı çalışmaları günümüzde de hala devam etmektedir.

Geçmişe Yolculuk Foça İle Mümkün

Beş Kapılar Kalesi geçmiş dönemde bir savunma alanı olarak kullanılmaydı. Etrafının surlar ile çevrili olduğu bu kale günümüzde açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaktadır. Yan yana dizili olan beş tane kapı şehre giriş için kullanılıyordu. Şimdi tabi ki oldukça tahrip edilmiştir. Ama o günden bugüne kadar gelen hali ile korunmakta ve ziyaretçilere gösterilmektedir. Ayrıca birçok kral ve pers mezarları birçok tapınaklar burada dikkatinizi çekecek ve o döneme ait yaşantıların günümüze gelene kadar ne kadar da değiştiğini siz de şahitlik edecek ve şaşıracaksınız. Ayrıca Foça için önemli olan bir başka yapıt da antik tiyatrodur. Ve Anadolu’nun ilk antik tiyatrosunun bu ilçede yer alıyor olması da tabi ki buranın diğer yerlerden olan farkını ortaya koymaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here