İzmir Foça’da Gezilebilecek Yer Tavsiyeleri

0
719

Foça, balıkçılarıyla ünlü küçük bir kıyı kasabası olarak dikkat çekmekte ve her yıl gerek İzmir’den gerekse farklı şehirlerden insanları ağırlayan şirin bir yer olarak dikkat çekmekte ve gelenlerin mutlaka aklında kalmaktadır. Foça’da gezilecek yerleri bu yazımızda sizler için anlatmaya çalışacağız. Bir efsaneye göre Foça’da Arnavut kaldırımlarının arasında bir kara taş gizlenir ve bu kara taşa haberi olmadan basanlar bir daha buradan vazgeçemezmiş. Foça denince akla Foça Limanı gelmektedir. Burada birçok balıkçı teknelerinin limana yaklaştığını birçok balık restoranının olduğunu görebilir ve öğle saatlerinizi manzarasının da çok güzel oluşunu fırsat bilerek burada geçirebilirsiniz. Burada aslında insanların en çok dikkatini çeken şey taş evler olmaktadır. Evlerin birçoğu restore edilmiş bir kısmı ise ziyaretçilerine butik otel olarak hizmet vermektedir. Konaklamak isteyenler için bu taş evlerin harika bir deneyim olacağını söylemeden geçemeyiz.

Aktivitelerin Çok Olması Keyfinizi Arttıracak

Foça çarşısını da mutlaka görmeli ve burada oturup bir kahve içmelisiniz derim. Sokaklara atılmış küçük ahşap masalar sizlere samimiyeti anımsatacak. Beş Kapılar Kalesi yine bura ile özdeşleşmiş bir yer olduğu için gün batımı sırasındaki manzarasını kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Eğer Foça’ya gelişiniz yaz aylarında olduysa harika koylarında denize girebilir ve istediğiniz kadar güneşlenebilirsiniz. Sularının oldukça temiz olması herkes gibi sizleri de etkileyecektir. Kozbeyli Köyü dibek kahvesinin asıl içilmesi gereken ve asıl yapıldığı yerdir. Burada bir yorgunluk kahvesi içmenin size ne kadar iyi geleceğiniz sanırım söylememize gerek yok.

Gezmek İçin Birkaç Gün Ayırın

Akdeniz Foklarının koruma alanı da burada bulunmaktadır. Fakat görmeniz çok mümkün olmayabilir. Ama dünyada nesillerinin tükeniyor olması ve burada koruma altında olmaları yine de insanları buraya gitmeye ve görmeye teşvik ediyor. Buraya gittiğinizde mutlaka balık yemeli, Girit dondurmacısında dondurma yemeli, zeytinyağlı yemeklerin tadına bakmalı, mutlaka dibek kahvesini yerinde içmelisiniz. Foça’ya geldiğinizde buradan gitmek istemeyeceğinize eminiz. Özellikle de mevsimin daha sıcak veya ılıman olduğu bir zamanda geldiğinizde gezilecek yerlerden çok daha fazla keyif alacağınızı söylememiz gerekir. Foça geçmiş dönemlerde tarihe de ev sahipliği yapmış bir yer olduğu için buraya gittiğinizde mutlaka tarihi yapılar da dikkatinizi çekecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here