Foça Tarihi Eserlerini Gezmek İçin Fırsat Bulamayacaksınız

0
273
Working Title/Artist: Bronze statuette of Cybele on a cart drawn by lions Department: Greek & Roman Art Culture/Period/Location: HB/TOA Date Code: Working Date: photography by mma, Digital Photography supplied to Roman teacher packet retouched by film and media

Foça’ya geldiğiniz zaman mutlaka yapmanız gereken şeyler diye sizlere bir yönlendirmede bulunmak istemiyoruz. Gittiğiniz zaman zaten doğası ve tarihi yapıları ile oldukça dikkatinizi çekeceği için doğal olarak buralara gidip görmek ve bilgi edinmek isteyeceğinizden bizler eminiz. Foça’da bulunan siren kayalıkları hem doğal yapısı hem de hikayesi ile eminiz ki ilginizi çeken yerlerden birisi olacaktır. Burası fokların korunma alanı olarak tarihe geçmiştir. Ve nesillerinin devamı açısından koruma altına alınmış bir yer olarak dikkat çekmektedir. Antik çağlara baktığımızda Foça, tarihi alanların çevrelemiş olduğu surların bulunduğu alanda yer alıyordu. Bu nedenle de birçok tarihi olayı yaşamış bir yer olarak gittiğinizde göreceksiniz ki tarihi kalıntılar ve müzeler oldukça fazladır.

Tatilinizi Uzatmak İçin Fırsat Kollayacaksınız

Eğer buraya kısa bir tatil için gelmiş iseniz tarihi alanların hepsini gezmenize ne yazık ki olanak yoktur. Bunun için en az bir hafta bu güzel kasabamızda vakit geçirmeniz gerekmektedir. Yapılara tekrar göz atacak olursak Foça’ya gittiğinizde Beşkapılar’ı mutlaka göreceksiniz. Çünkü Foça’nın en göz alan sahilinde boylu boyunca bulunmakta ve herkesin mutlaka dikkatini çekmektedir. Bu ve bunun gibi tarihi yapıları gördüğünüzde ister istemez içinizde tarihe olan merak duygunuz kabaracaktır. Kyble Açık Hava Tapınağı da bu yol üzerinde bulunmaktadır. Bir yol üzerinde birçok tarihi yapıyı görecek ve bunların her biri ile ölümsüz anılar oluşturmak isteyeceksiniz. Burada dede yatırları da oldukça meşhurdur.

Tarihe Yolculuk Foça’da Yapılır

Eskiden insanlar buralara giderek dualar eder ve bu şekilde kabul olduğuna inanırmış. Eminiz ki gidince siz de burayı merak edecek hatta gidip siz de dua etmek isteyeceksiniz. Yerli olduğu gibi yabancı turistler tarafından da oldukça ilgi gören bir yer olan Foça, tarihi yapılarının çok fazla olması ile de insanların gözünde önemli bir yer edinmiştir. Çünkü o zamandan kalan tarihi eserleri günümüze taşımayı ve korumayı bilmiş bir yer olarak herkesin gözünde ayrı bir yerdedir. Çok fazla müzesi de vardır. Müzelere gittiğinizde antik dönemde Osmanlı döneminde yaşamış birçok kişinin kullandığı aletlerden tutun da yaşam biçimine kadar birçok tarihi eser ile karşılaşmanız mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here