Foça Tarihi Eserleri ve Fotoğraflanması Gerekenler

0
395

Foça, konumu itibariyle geçmiş dönemlerde birçok göç almış bir yerdir. Bu göçler sonucunda burada yeni bir yaşam başlamıştır. Bu yaşamdan kalan izler günümüzde de varlığını korumaktadır. Ve bu sayede geçmişte burada kimlerin yaşadığı hangi medeniyetlerin geldiği ve yaşam şartları hakkında detaylı araştırma yapılmıştır. Geçmiş yaşantılar ile bugün ki yaşantı arasındaki farklar da bariz bir şekilde ortaya çıkarılmaktadır. Foça’ya gelen herkes doğal birçok güzelliğinin yanında tarihi kalıntılarını da görmekte ve hikayesini merak etmektedir. Nasıl bir toplumdan geldiğimiz hakkında siz de bilgilenmek istiyorsanız sizi de en kısa zamanda Foça’ya bekleriz. Buraya geldiğinizde daha ilçeye girdiğinizde zaten sizi birçok tarihi yapı karşılayacak ve bunları fotoğraflamak isteyeceksiniz.

Tarihi Kalıntılar Yaşam Koşullarını Anlatıyor

İlk olarak mutlaka görmeniz ve ölümsüzleştirmeniz gereken yerlerden biri antik tiyatrodur. Çünkü Anadolu’nun ilk antik tiyatrosu olması bakımından önemlidir. Bunun yanında birçok sur sizi karşılayacak. Bu ihtişamlı surları burada yaşayan toplumların kendilerini dış etkilerden korumak için bu kadar heybetli yaptıklarını gördüğünüzde ne kadar zor şartlar altında yaşadıklarını da sanıyoruz ki anlayacaksınız. Tarihi yerler arasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de yel değirmenleri olacaktır. Günümüze kadar gelen bu yapılar insanların oldukça dikkatini çekmiştir. İlçenin tepe noktasında olması, zaten dikkatinizi çekmesi için bir sebep olacaktır. Yanına gittiğinizde ise birkaç tane yel değirmeni sizleri karşılayacak. Bunlardan birinin içine merdiven yapımına başlanmıştır. Çünkü gelen kişiler değirmenin içini de görmek istemiştir. Bu istek üzerine merdiven yapımına başlanmıştır. Bittiğinde dışarıdan resmini çektiğiniz bu değirmenlerin içine girerek güzel Foça’yı da görecek ve muhteşem manzarası ile karşı karşıya geleceksiniz.

Tarihi Mezarlar ve Müzeler Görülmeye Değer

Bunların dışında birçok anıt mezar olduğunu ve bunların da eski mezarlar hakkında bilgi verdiğini söyleyebiliriz. Özellikle Yeni Foça’da birçok müze vardır. Sizlere bu müzelere de gitmenizi tavsiye ediyoruz. Yapılan kazılar sonucunda bulunan birçok kalıntı burada sergilenmektedir. Ve oldukça dikkatinizi çekecek birçok kalıntı olduğuna eminiz. Günümüzde hala kazılar yapılmaktadır. Ve her kazıda yeni bir kalıntı ile karşılaşılmaktadır. Adeta tarih kokan bir ilçe olan Foça, hem geçmişinizi öğrenmek hem de doyasıya tatil yapmanız için her zaman sizleri beklemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here