Dünyanın Şok Olduğu Alan: Foça Antik Tiyatrosu

0
415

Foça, İzmir’in tarihi dokulara sahip olan bir ilçesi olarak dikkat çekmektedir. 1990 yılında özel çevre koruma bölgesi olarak ilan edilmiştir. Foça’da antik dönemde yerleşimler çok olduğu için ve buraya çok fazla göç olduğundan dolayı birçok kişinin yerleşimi sonucunda kazılarda ortaya çıkmıştır. Yunan tarafından buraya çok fazla Türk göçü olmuş ve buradaki yaşamları hakkında yapılan kazılarda bilgi edinilmiştir. Foça Antik Tiyatrosu Anadolu’nun ilk tiyatrosu olması konusunda ilgi çekmiştir. Ve buraya gelen birçok turist tarafından da geçmişi oldukça ilgi ile dinlenmektedir. Foça’da tarihi alanların çok fazla olması tarihimiz hakkındaki bilgilere ulaşmamız için de yardımcı olmaktadır. Günümüzde hala yapılan kazılar olmaktadır. Ve bu kazılar ile bulunan kalıntılar müzelerde koruma altına alınmaktadır. Foça’ya gittiğinizde birçok müze olduğunu görecek ve geçmişte buradaki yaşantılar hakkında bilgi edinip ne kadar farklılık yaşadığımızı da göreceksiniz.

Anadolu’nun İlk Antik Tiyatrosu

Geçmişte antik tiyatro farklı amaçlarla da kullanılmıştır. Buranın çevresindeki buluntular bu konu hakkında detaylı araştırma yapılmasını sağlamıştır. Sonrasında antik tiyatro olarak kullanılmış ve günümüzde Eski Foça’da koruma altına alınmıştır. Gelen ziyaretçilerin burada bulunan tarihi yapılar çok fazla dikkatini çekmektedir. Özellikle de ülkemizin dışından farklı ülkelerden her yıl ziyarete gelen birçok turist antik tiyatro ve bunun gibi tarihi yapılara büyük ilgi göstermektedir. Ve ülkemizde yaşanılan geçmişi öğrenmek için de burada bulunan tercümanlarımızdan destek almaktadırlar.

Hem Doğa Hem Tarih Bir Arada

Foça sadece tarihi yapıları değil tabi ki doğal güzellikleri ile de birçok kişide merak uyandıran bir yer olduğu için her yıl yaz kış demeden birçok kişi rotasını buraya çevirmektedir. Tatil planının her zamankinden farklı olmasını isteyen kişiler, tatile gidince yatmak dışında farklı yerler görmek farklı kültürler tanımak isteyen kişiler için Foça bulunmaz bir fırsattır diyebiliriz. Çünkü tarihi dönemlerde Ege Bölgesi işgale uğramış sonrasında Osmanlı egemenliğine girmiş ve birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış bir yer olduğu için burada çok fazla etnik dokunun olması çok olası bir durum olarak karşılanmaktadır. Siz de yolunuz buraya düştüğünde aradığınızdan çok daha farklı özelliklere sahip eşsiz bir yer ile karşılaşacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here